Naczyniaki.pl - forum poświęcone naczyniakom Strona Główna Naczyniaki.pl - forum poświęcone naczyniakom


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Naczyniak mózgu i inne
Autor Wiadomość
karolinaklara 
Administrator
admin Justyna


Wiek: 40
Dołączyła: 03 Kwi 2007
Posty: 308
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 2007-04-25, 00:52   Naczyniak mózgu i inne

umieszczamy tutaj informacje zdobyte na ww wymieniony temat
 
 
     
karolinaklara 
Administrator
admin Justyna


Wiek: 40
Dołączyła: 03 Kwi 2007
Posty: 308
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-25, 00:55   Artykuł:Przypadek olbrzymiego naczyniaka jamistego płata skr

OPIS PRZYPADKU
Przypadek olbrzymiego naczyniaka jamistego płata skroniowego

Adres do korespondencji: dr n. med. Karina Smida, Klinika Neurochirurgii, AMG, ul. Dębinki 7, 80-211 Gdańsk, tel. +48 58 349 23 30 lub 31,
faks +48 58 550 32 07, e-mail: karinasmida@wp.pl
Pracę otrzymano: 15.04.2003; przyjęto do druku: 28.07.2005

autorzy: Paweł Słoniewski, Karina Smida, Michał Rynkowski, Janusz Szymaś,


Wstęp
Naczyniak jamisty jest patologią naczyniową, której nie można uwidocznić w badaniu naczyniowym tętnic mózgowych. Tego typu zmiana zlokalizowana nadnamiotowo manifestuje się napadami padaczkowymi, rzadziej krwotokami lub objawami ogniskowymi adekwatnymi do lokalizacji [1]. Naczyniaki jamiste są również wykrywane przypadkowo u pacjentów bezobjawowych, u których wykonuje się badanie obrazowe głowy, głównie rezonans magnetyczny, z innych przyczyn. W przypadkach rodzinnych naczyniaki jamiste są cechą dziedziczoną autosomalnie dominująco [2]. Olbrzymie naczyniaki występują niezmiernie rzadko. W naszej pracy chcieliśmy zwrócić uwagę na możliwość występowania olbrzymich naczyniaków jamistych i związanych z tym trudności diagnostycznych.
Opis przypadku
Pacjentka, lat 21, została przyjęta do kliniki z powodu podejrzenia procesu rozrostowego do różnicowania ze zmianą naczyniową okolicy skroniowej lewej.
W wywiadzie od 1,5 roku występowały bóle głowy. Rok wcześniej wystąpił krótkotrwały incydent osłabienia ostrości wzroku. Kilka dni przed przyjęciem wystąpił napad padaczkowy, zaburzenie mowy o charakterze afazji motorycznej, drętwienia prawej kończyny górnej i kącika ust po stronie prawej. Tomografia komputerowa głowy wykazała zmianę w lewym płacie skroniowym, słabo wzmacniającą się po podaniu kontrastu. W rezonansie magnetycznym (RM) głowy stwierdzono w płacie skroniowym, wieczku i wyspie półkuli lewej masę patologiczną o wymiarach 5 cm x 3,1 cm x 3,6 cm (ryc. 1.). W obrazach T1-zależnych bez wzmocnienia kontrastowego masa ta była głównie hiperintensywna, co najpewniej odpowiadało methemoglobinie, częściowo o pośredniej intensywności sygnału odpowiadającej najpewniej dezoksyhemoglobinie. W obrazach T2-zależnych w obrębie tej masy oraz na jej obrzeżu widoczne były obszary o bardzo niskiej intensywności sygnału, najpewniej odpowiadające hemosyderynie. Wykonana arteriografia tętnic mózgowych była negatywna. Badanie RM sugerowało obecność naczyniaka jamistego w płacie skroniowym lewym lub zakrzepniętego tętniaka tętnicy środkowej mózgu lewej (ryc. 1. i 2.). Zmiana została usunięta w całości drogą kraniotomii lewostronnej (ryc. 3.). Śródoperacyjnie zmiana miała charakter naczyniaka jamistego lub hemangioblastoma. Pacjentkę wypisano do domu w 7. dobie po zabiegu, w stanie ogólnym bardzo dobrym. Wynik badania histopatologicznego potwierdził obecność naczyniaka jamistego.
Omówienie
Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje malformacji naczyniowych:
1) tętniczo-żylne,
2) żylne,
3) naczyniaki jamiste,
4) teleangiektazje [3].
Naczyniak jamisty należy do rzadziej występujących nieprawidłowości mózgu; jest utworzony przez jedną lub kilka jam naczyniowych wypełnionych krwią tętniczą [4]. Cienka ściana pozbawiona jest błony mięśniowej i przydanki [4]. Niekiedy wnętrze jamy jest przedzielone przegrodami łącznotkankowymi. Brak pomiędzy jamami tkanki nerwowej jest cechą różnicującą od innych naczyniaków, np. teleangiektazji bądź naczyniaków żylnych. Naczyniaki jamiste występują pojedynczo lub w wielu narządach, nierzadko rodzinnie i osiągają zwykle rozmiary od 1 do 10 cm [1]. W obrębie ściany naczyniaków jamistych tworzą się czasami zwapnienia.
Naczyniaki jamiste stanowią 5–13% malformacji naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego. Większość występuje nadnamiotowo. Odsetek lokalizacji podnamiotowej oceniany jest na 1–3% [4]. Ich obecność w 60% manifestuje się napadami padaczkowymi, postępującymi ubytkami neurologicznymi (50%), krwotokiem (zwykle śródmiąższowym), wodogłowiem lub są wykrywane przypadkowo [5]. Zmiany te predysponują do nawrotowych małych krwotoków, które rzadko powodują duże uszkodzenie mózgu. Naczyniaki jamiste rosną przez powtarzające się krwawienia [6].
W piśmiennictwie naczyniaki jamiste opisywane są jako angiograficznie nieme, ponieważ nie są wykrywane w angiografii tętnic mózgowych ze względu na bardzo wolny przepływ krwi [2]. Klasycznie w tomografii komputerowej głowy naczyniaki jamiste występują jako dobrze ograniczone hiperdensyjne obszary z minimalnym lub bez efektu masy, z brakiem obrzęku okołoogniskowego, z niewielkim wzmocnieniem kontrastowym lub bez niego. Często występują zwapnienia. Niekiedy naczyniak daje obraz hipodensyjnego obszaru otoczonego hiperdensyjną otoczką imitującą zmianę torbielowatą. Obraz tomografii komputerowej może być trudny w interpretacji. Zmiana jest rozpoznawana jako malformacja naczyniowa, nisko zróżnicowane gwiaździaki lub oponiaki [5]. Charakterystyczną cechą w RM jest centralny obszar hiperintensywny spowodowany obecnością methemoglobiny, a także obszar hipointensywny spowodowany zwapnieniami i zwłóknieniami w obrazach T1- i T2-zależnych. Często obecny jest zewnętrzny obszar obniżonego sygnału, spowodowany przez paramagnetyczny efekt hemosyderyny, z niewielkim efektem masy oraz niewielkim obrzękiem wokół oraz niewielkim wzmocnieniem po podaniu kontrastu. Niektórzy autorzy uważają, że wzmocnienie kontrastowe waha się od silnego do niewielkiego, a niekiedy w ogóle nie występuje [7]. U naszej pacjentki w badaniu RM stwierdzono w płacie skroniowym, wieczku i wyspie półkuli lewej dużą masę patologiczną, która w obrazach T1-zależnych bez wzmocnienia kontrastowego była głównie hiperintensywna, częściowo o pośredniej intensywności sygnału. W obrazach T2-zależnych w obrębie tej masy oraz na jej obrzeżu widoczne były obszary o bardzo niskiej intensywności sygnału. Po podaniu środka kontrastującego zmiana wzmacniała się. W otoczeniu widoczny był obrzęk.
Ponieważ angiografia tętnic mózgowych była negatywna, zmiana przemawiała w pierwszym rzędzie za naczyniakiem jamistym do różnicowania ewentualnie z zakrzepniętym tętniakiem tętnicy środkowej mózgu.
Chociaż tak duże rozmiary naczyniaków zdarzają się niezmiernie rzadko, za tym rozpoznaniem przemawiał fakt braku jakichkolwiek zmian w badaniu angiograficznym. Natomiast tętniaka brano przede wszystkim pod uwagę ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo tętnicy środkowej mózgu z opisywaną zmianą i uginanie się tętnicy profilowanej przez naczyniaka jamistego. Z drugiej strony brak w badaniu angiograficznym, np. szyi tętniaka, która w większości tętniaków olbrzymich uwidacznia się, wykluczał obecność tętniaka śródczaszkowego.
Piśmiennictwo
1. Rigamonti D., Drayer B.P., Johnson P.C. i wsp. The MRI appearance of cavernous malformations (angiomas). J Neurosurg 1987; 67: 518-524.
2. Casazza M., Broggi G., Franzini A. i wsp. Supratentorial cavernous angiomas and epileptic seizures: preoperative course and postoperative outcome. Neurosurgery 1996; 39: 26-34.
3. McCormick W.F. The pathology of vascular (“arteriovenous”) malformations. J Neurosurg 1966; 24: 807-816.
4. Zimmerman R.S., Spetzler R.F., Lee K.S. i wsp. Cavernous malformations of the brain stem. J Neurosurg 1991; 75: 32-39.
5. Reyns N., Assaker R., Louis E. i wsp. Intraventricular cavernomas: three cases and review of the literature. Neurosurgery 1999; 44: 648-655.
6. Lewis A.I., Tew J.M.Jr., Payner T.D. i wsp. Dural cavernous angiomas outside the middle cranial fossa: a report of two cases. Neurosurgery 1994; 35: 498-504.
7. Kashiwagi S., van Loveren H.R., Tew J.M.Jr. i wsp. Diagnosis and treatment of vascular brain-stem malformations. J Neurosurg 1990; 72: 27-34.

ino pobrane z wydawnictwo terMEDIA:Neurologia i Neurochirurgia Polska 5/2005
 
 
     
Grazyna
Zaufani początkujący


Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 4
Wysłany: 2007-07-02, 12:13   

Witam,mialam naczyniaka w kręgoslupie , usunięto operacyjnie.
 
     
Beata_nt 
Zaufani początkujący


Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 1
Wysłany: 2007-10-05, 20:16   Moja córka ma naczyniaka mózgu

Moja córka ma 11 lat.W wieku 6 lat wykryto naczyniaka żylno -tętniczego mózgu.Jest już po 2 wylewach.W Polsce istnieje możliwość operacji-embolizacji tylko jest to wielkim ryzykiem.Nie możemy tak tego zostawić bo jak wiadomo jest to też wielkim zagrożeniem.Proszę o skontaktowanie się jeżeli ktoś ma podobny problem.
 
     
Margolcia
Zaufani początkujący


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 11
Wysłany: 2009-03-05, 15:31   

Chętnie pomogę, Beato.
Odezwij się do mnie.
_________________
Emilka
 
     
KAROLINA30 
Zaufani początkujący


Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 40
Wysłany: 2009-04-16, 12:08   

mam synka po wylewie krwi do mózgu,(podejrzenie naczyniaka) chciałabym porozmawiać z kimś w podobnej sytuacji

kinga
 
 
     
Margolcia
Zaufani początkujący


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 11
Wysłany: 2009-05-04, 12:29   

Kinga, naczyniaka najlepiej jest zdiagnozować przez angiografię. Warto jest zrobić to badanie, i mieć pewność, że co siedzi w główce Twojego dziecka. Jedynym problemem jest, że jest to badanie inwazyjne i pacjent musi po badaniu zostać w szpitalu przez co najmniej dobę. Odpowiednikiem angiografii jest angio TK, na podstawie którego również można zrobić operację czy zdecydować się co dalej. Chętnie odpowiem, w miarę moich możliwości, na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Pozdrawiam!
_________________
Emilka
 
     
yoka
Zaufani początkujący


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 80
Wysłany: 2009-05-05, 09:29   

podłączę się może do tematu.

Miałam angioTK, który nic nie wykazał i też mi zalecają angiografię, ale ja panicznie boję się tego badania, boję się, że coś się stanie - patrz skutki uboczne badania.

Rozważałam angioMRI, ale nie wiem, czy to coś pokazę i wyjaśni sprawę?

W zwykłym rezonansie nazwano to coś "malformacja tętniczo-żylna"
 
     
Margolcia
Zaufani początkujący


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-11, 23:51   

"Malformacja tętniczo-żylna" - taką nazwę podadzą również po zwykłym TK z kontrastem. Jednak przychyliłabym się do tej angiografii. Raczej nic się stać nie powinno, pacjent dostaje znieczulenie miejscowe, a skutki uboczne piszą wszędzie. NAwet na Witaminie C.
_________________
Emilka
 
     
online
Zaufani początkujący


Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-14, 16:03   

Jezeli chcecie wiedzieć więcej na ten temat to niech ktoś z was pisze na gadu gadu .
Jestem po kilku operacjach malformacji - tętniczo żylnych i wiem o tym strasznie dużo
Mój przypadek był ze nikt sie nie chciał go podjąć.

- GG:4712364
 
     
online
Zaufani początkujący


Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-14, 16:06   

yoka, Sory za podbijanie postu . Lecz Angiografia to nic takiego zwykłe badanie napisz na gg to ci powiem co i jak
_________________
A gdy ci nudno! Sprawdź filmy online oraz telewizja internetowa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 9